Pomiń nawigację

Materiały wideo

Branżowe symulatory biznesowe. Czy przygotują Cię do prowadzenia firmy?

Data publikacji: 23.10.2023 Czas trwania:

Statystyki pokazują, że około 80 procent firm upada w pierwszych latach działalności. Główne powody to brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia oraz błędne, czytaj zbyt optymistyczne wyobrażenie o byciu przedsiębiorcą – do takich wniosków doszedł Wojciech Pitura, prezes i współzałożyciele edtech-owego startup Revas*, którego specjalnością jest tworzenie realistycznych branżowych symulatorów biznesowych.

Ich celem jest przygotowanie potencjalnych przedsiębiorców i zapoznanie ich z realiami prowadzenia biznesu zanim faktycznie z nim wystartują.

– Symulacja zaczyna się od organizacji biznesu, studenci wymyślają nazwę przedsiębiorstwa, tworzą logo, określą jego misję, a potem podejmują decyzje dotyczące zatrudnienia pracowników, ustalenia wynagrodzeń, musza wskazać jakie sprzęty chcieliby zakupić, ile wydać na reklamę tradycyjną czy internetową, po to żeby ostateczni ustalić cenę swojej usługi – wyjaśnia Wojciech Pitura, który od lat jest związany z rzeszowskim środowiskiem akademickim i wspieraniem lokalnej przedsiębiorczości wśród studentów i absolwentów.

Do opracowania realistycznych symulatorów, wespół z dwójką przyjaciół, skłoniły go wspomniane wyżej statystyki oraz rozmowy ze studentami, którzy stwierdzili, że „szkoły uczą o biznesie, natomiast nie uczą biznesu” – co też potraktował jako punkt wyjścia i jednocześnie misję dla nowostworzonego startupu.

Obecnie użytkownicy korzystający z symulatorów Revas mogą się uczyć biznesu w kilkunastu branżach. Wszystkie podejmowane przez nich decyzje mają realne skutki dla prowadzonego przez nich wirtualnego przedsiębiorstwa, jednocześnie zaś otrzymują informacje zwrotne (np. na temat poniesionych kosztów i osiągniętych przychodów, zapotrzebowania na ich usługę, czy poziomu zadowolenia pracowników), które pomagają wyciągać wnioski z popełnianych błędów.

Startup z Rzeszowa odniósł sukces nie tylko w Polsce, ale i za granicą, w tym we Francji, gdzie z jego narzędzi korzysta ciesząca się światową sławą uczelnia biznesowo-ekonomiczna EDHEC.

Słuchając podcastu dowiecie się więcej nie tylko na temat samego narzędzia i jako ono działa, ale także jak wyglądał rozwój i ewolucja całego przedsięwzięcia od strony biznesowej. 

Wybrane zagadnienia poruszone podczas rozmowy:

1:35 Branżowe symulatory biznesowe – na czym dokładnie polegają?

4:38 80 % firm upada w pierwszych latach działalności, a „Szkoły uczą o biznesie, zamiast uczyć biznesu” – impuls do stworzenia symulatorów

6:45 Modele biznesowe, algorytmy, scenariusze – o kulisach prac nad wirtualnym warsztatem samochodowym

08:30 Wywiady i konsultacje z przedsiębiorcami – poznawanie biznesu w danej branży od podszewki

09:30 O modelu biznesowym Revas

11:20 Ekspansja zagraniczna. Nie tylko Europa. Pierwszy klient w Chinach. 

14:00 Francuski EDHEC korzysta z rozwiązań Revas

15:30 O największych wyzwaniach i wsparciu finansowym PARP

17:00 O trendach i przyszłości cyfrowej edukacji

 

Posłuchaj naszych pozostałych podcastów!

 

*Revas to założony w 2015 roku przez Wojciecha Piturę, Pawła Cudka oraz Elę Szczepaniak startup z Rzeszowa, który zajmuje się rozwojem branżowych symulatorów biznesowych. Firma jest beneficjentem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także laureatem licznych wyróżnień i nagród branżowych.